[FATFREE Home] [Recipe Archive] [About the Mailing List and how to join]
[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Buy expensive saffron - are you kidding?

Hello everyone - I have eaten the paella rice dish in Barcelona Spain with
crayfish, crab, shrimp, squid, mussels, etc... in it - it's wonderful but -
Personally - I use the Vigo yellow rice seasoning mix instead of just
expensive saffron to make yellow rice dishes. The seasoning comes in a 3 by
5 inch bright tiny yellow packet, about 1/4 inch thick, and cost about 65

Inside there are 4 smaller packets, each packet seasons 1 pound of rice.
That comes to about 17 cents to season 1 pound of rice - a steal compared to
buying yellow rice already seasoned, or using pure saffron.

The contents of the packet is as follows:
Paprika, Corn starch, F.D. & C. yellow #5, Artificial food color, monosodium
glutamate, and SAFFRON. Remember, it only takes a very tiny amount of
saffron for a recipe, and these packets have enough saffron in them.

I have made many rice dishes with this product, including Arroz Con Pollo
(chicken & yellow rice) - delicious. I also put this into anything that
calls for saffron. I make a delicious catfish soup using this product. Put
this on your very best buy list.

You can most times find this at your big supermarkets in the foreign foods
section, or a Latin food store. Look good because it's small. Good luck -
Cajun Joe