[FATFREE Home] [Recipe Archive] [About the Mailing List and how to join]
[Date Prev][Date Next][Thread Prev][Thread Next][Date Index][Thread Index]

Milling your flour

Hi, Gang!

Just a reiminder to those of you who have to buy the more expensive flours:
you can buy a flour mill for about $200 that will pay for itself in about a
year (or less).  You can take just about any grain and make flour out of it
in seconds.

I've seen the price of rice and spelt flour and just about choked!  Also,
the products they make are too expensive for this gal's tastes.  Check out
http://www.juiceandgrain.com/me300.asp for mills starting at $149.